Anasayfa / Genel / Dijital Gümüş Litecoin Nedir?

Dijital Gümüş Litecoin Nedir?

Bitcoin gibi, Litecoin de merkezi olmayan bir eşler arası kripto para birimidir. Genellikle dijital gümüş veya Bitcoin’in küçük kardeşi olarak adlandırılır. Dijital para birimi örneğin, euro ve dolar için mevcut ödeme yöntemimize bir alternatiftir. Litecoin’i mal ve hizmetlerin alım veya satımı için zaten kullanabilirsiniz, ancak yine de spekülatif bir nesne olarak kabul edilmektedir.

Oluşum

Litecoin 7 Ekim 2011’de Charlie Lee tarafından piyasaya sürüldü. Bitcoin kodunu kopyaladı ve üzerinde bazı değişiklikler yaptı. Böylece Litecoin, Bitcoin’den sonra ikinci şifreleme parası oldu.

Litecoin Neden Bitcoin’den Farklı Bir Madencilik Algoritması Kullanıyor?

Bitcoin’e benzer şekilde, Litecoin Madencilik Algoritması İş Kanıtı’na (POW) dayanmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, Charles Lee asla Bitcoin’in yerini alma niyetinde değildi. Bitcoin karma algoritması SHA-256 ve Litecoins SCRYPT. Bitcoin, 2011 yılında zaten ilk ASIC madencisine sahipti; Madenciler birbirlerinin yoluna girmiyor ve özellikle Litecoin’in ademi merkeziyetini daha da arttırmak için Charles Lee, SCRYPT’i bir algoritma olarak belirlemeye karar verdi. Şu anda hiçbir SCRYPT – ASIC Miner yoktu ve basit grafik kartlarıyla Litecoin’i kullanabiliyordunuz.

Litecoin ASIC L3 gibi madenciler bugün zaten mevcut. Grafik kartıyla madencilik artık karlı değil çünkü zorluk son derece arttı.

Litecoin Ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her şeyden önce, sikkelerin sayısı belirtilmelidir. Bitcoin 21 milyon madeni para ile sınırlı iken, Litecoin sayısı 84 milyon madeni ile sınırlıdır. Ne Bitcoin ne de Litecoin daha fazla para ekleyemez.

Litecoin’in blokaj süresi Bitcoin’den 4 kat daha hızlıdır (blok başına 10 dakika). Litecoin’deki ortalama blok süresi, işlemlerin dört kat daha hızlı olmasını sağlayan 2,5 dakikadır.

Yarımda, blok başına günlük üretilen sikkelerin yarısı, her 840.000 blokta veya yaklaşık dört yılda bir, aynı zamanda etkili olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, toplam şifreye ulaşılana kadar her şifreli para birimini enflasyonla doldurmaktır. Her 840.000 blokta blok ödülleri (blok başına jeton) yarı yarıya azalır. Şu anda madenciler için bir ödül olarak blok başına 25 Litecoin var.

Litecoin Vakfı

Litecoin Vakfı, Litecoin’i uygun hale getirmeye ve yeni blok zinciri teknolojilerini geliştirmeye ve uygulamaya adayan, Singapur merkezli, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Litecoin Vakfı’nın kurulu, Charlie Lee (Litecoin kurucusu), Xinxi Wang (geliştirici) ve Franklyn Richards’dan (yönetmen ve baş tasarımcı) oluşur. Vakfın ayrıca, Litecoin’in gelişimi için aktif olarak çalışan birçok gönüllüsü var. Ek olarak, Litecoin Vakfı tam zamanlı olarak geliştirici Adrian Gallagher’ı kullanıyor. Litecoin Vakfı, kar amacı gütmeyen herhangi bir kuruluş gibi bağışlarla finanse edilmektedir.

Coin’leri Güvenle Depolayın

Görüşümüze göre, litecoinlerinizi borsada depolayamazsınız, çünkü siber saldırı riski çok fazladır. Geçmişte hacker saldırısı nedeniyle Gox Dağı’nın iflası gibi örnekler, madeni paraların nasıl kullanılacağının çok önemli olduğunu göstermiştir. Örneğin bir bankanın aksine, mevduatınızı nasıl kullandığınızdan siz sorumlusunuz. Herhangi bir yanlış kullanım, toplam madeni para kaybı da dahil olmak üzere ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Hakkında Editor Amca

Bunlara göz atın!

Kripto Para Yatırım Yapmadan Önce İzlenecek 4 İpucu

Kripto para birimine yatırım yapmak ister misiniz? Paranızı koymadan önce çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir