Web Analytics
Anasayfa / Bitcoin / Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Blockchain, merkezi olmayan bir veritabanı yapısı veya işlemleri şeffaf bir şekilde kaydeden dijital bir sicildir. Dijital para birimlerinin temelini oluşturur. Blockchain teknolojisinin özel özellikleri merkeziyetçilik, değişmezlik ve şeffaflıktır. Merkeziyetçilik açısından, Blockchain genellikle Dağıtılmış Muhasebe Teknolojisi olarak anılır.

Kendi bankanız olun, bitcoin ve blockchain sahnesinde ortak bir cümle. Peki neden kendi bankanız olmak istersiniz? Bazı idealistler, mevcut bankacılık sistemini, merkezi olarak güçlü kurumlar tarafından tutulacak paranın kontrolü için eleştiriyorlar. Bu tür bir merkezi sistemin uzun vadede güvenli ve güvenilir olup olmadığı sorusu ortaya çıkmaktadır. Merkezi bir sistem ana defterlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını nasıl garanti eder? Bir kazaya veya siber saldırıya karşı nasıl korur? Sadece yetkili kişilerin hassas verilere erişebilmesi nasıl garanti edilebilir? Bu tür tehlikeler ve belirsizlikler, dağıtılmadığı takdirde, merkezi olmayan bir çözümle azaltılabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Blockchain

Blockchain, Bitcoin’in ve diğer birçok dijital para biriminin bel kemiğidir. Sonuçta, yapılan tüm işlemleri şeffaf bir şekilde belgeleyen açıkça erişilebilir bir genel muhasebe defteridir. Bu genel muhasebe merkezi olarak depolanmaz, ancak birçok farklı bilgisayarda depolanır ve güncellenir. Merkezi olmayan dosyalama ve madencilik süreci bir blok zincirinin merkezi bir otorite tarafından yönetilmesi gerekmediğinden emin olun.

Figüratif olarak, blok zincirinin, işlem verilerinin birbirine bağlı olduğu bir blok zinciri olarak düşünüldüğü söylenebilir. İşlemler bloklar halinde birleştirilir, doğrulanır ve iş kanıtı adı verilen bir işlemde önceki bloklar zincirine eklenir.

İş kanıtı yaklaşımında, yalnızca sık deneme ya da yanılma ile çözülebilen hesaplama görevleri çözülmelidir. Bu, işlemlerin hesaplanmasında ve korunmasında yeterli çalışmanın yapılmasını sağlar. İş kanıtı yaklaşımı son derece enerji yoğundur, bu nedenle güç ve donanım maliyetleri bir aldatmaca yapar.

İş kanıtı yaklaşımına ek olarak, işlem kapasitesinin önemli olmadığı, ancak söz konusu şifrelemeye ait hisselerin işlem kapasitesinin önemli olmadığı riskli yaklaşım yaklaşımı gibi başka prosedürler de vardır.

Şimdi bir finansal işlem kitabının işlevinin çok ötesine geçen blockchain uygulamaları var. Örneğin, akıllı sözleşmeler, çok çeşitli yönetim ve süreç uygulamalarının kullanılabileceği bir blok zincirinde depolanabilir. Bu akıllı sözleşmelerin uygulanması gerçek zamanlı olarak takip edilebilir – açık kaynak konseptinin mantıklı bir gelişimi olarak, blok zincir böylece açık bir uygulamayı mümkün kılar.

Bu şekilde, sağlık verileri veya arazi mülkiyeti gibi mülkiyet gibi hassas veriler bir blok zincir aracılığıyla organize edilebilir ve kontrol edilebilir. Aynı zamanda, bir blockchain dizininde yapılan her giriş sonsuza kadar izlenebilir ve silinemez veya değiştirilemez. Buna göre, birçok devlet ve şirket bu teknolojiyi araştırmakla ilgilenmektedir. Ana nedenler güvenlik, şeffaflık ve verimliliktir. Veri manipülasyonu riskini ortadan kaldırırken, süreçleri güvenli bir altyapı ile otomatikleştirme yeteneği birçok kurum ve kuruluş için çekici görünüyor.

Bir blok zinciri olmadığı unutulmamalıdır. Bir blok zinciri daha farklı şekilde tasarlanabilir. Bir kamu kurumunun yönetiminde kullanılan bir blok zincir, örneğin, en popüler blok zincir olan çok sayıda uygulamanın temeli olan bitcoin blok zincirinden farklı olarak tasarlanmıştır.

Blockchain Nereden Geliyor?

Blockchain’in tarihi, Bitcoin’in tarihi ile güçlü bir şekilde bağlantılı. 2008’de, Satoshi Nakamoto takma adı altında Bitcoin: Peer to Electronic Elektronik Para Sistemi adlı beyaz kağıt yayınlandı. Bu makale merkezi olmayan bir para sistemi için bir konsept sunmaktadır.

Sonuçta, Blockchain İnternet ve BitTorrent ile uyumlu bir fikir ortaya koyuyor. Bu iki fikir doğada merkezileştirilmiş ve prensip olarak merkezi sunucular gerektirmiyor.

Hakkında Editor Amca

Bunlara göz atın!

Kripto Para İçin 10 Faydalı Satın Alma İpuçları

İnternet, dijital para birimlerinizi takas etmek için bitcoin takas ipuçları, püf noktaları ve kurallarla doludur, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir