Anasayfa / Bitcoin / Bitcoinlerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz – İpuçları Ve Püf Noktaları

Bitcoinlerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz – İpuçları Ve Püf Noktaları

Bitcoinler son birkaç yılda popülerliklerinde önemli bir artış gösterdi. Artık bir dizi işletme tüketicilerin bitcoin ile ödeme yapmasına ve bitcoin ile ödeme almasına izin veriyor. Öte yandan, insanlar onu tamamen merkezden uzak olduğu ve işlem yapmak için bir bankaya ihtiyaç duymadığı için sevmektedirler. İnsanların bitcoin harcayabileceği ve alabileceği sürekli artan kolaylık göz önüne alındığında, işlemlerinizi güvence altına almanın, konvansiyonel paranız gibi bitcoin para biriminin de çalınabileceği bir numaralı önceliktir. Aslında, bitcoin para biriminin dijital olduğu göz önüne alındığında, siber hırsızlığa maruz kalabileceğiniz ve paranızın çeşitli bilgisayar korsanları tarafından çalınabilmesi için sayısız yol vardır. Basitçe sisteminize kötü amaçlı yazılım enjekte edebilir ve hayati bilgileri alabilir.

Bu nedenle, burada yaptığınız işlemlerin sıklığına ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı cüzdan türlerini kullanarak bitcoinlerinizi güvence altına almanın çeşitli yollarını bulacaksınız.

Cüzdan Nedir?

Ne tür bir cüzdan kullanabileceğinizi ayrıntılarıyla belirtmeden önce, bir cüzdanın gerçekte ne olduğunu düşünmeniz önemlidir.

Birçoğunuzun zaten farkında olabileceği gibi, Bitcoin gibi bir şifreleme para biriminin cüzdanında, çeşitli işlemler yapabileceğiniz iki farklı anahtar bulunur. İki anahtar ortak anahtar ve özel anahtardır.

Genel anahtar, size bitcoin para birimi cinsinden para göndermek için başkalarına verdiğiniz adres. Bu nedenle, başkaları tarafından bilinen ve size geri izlenen adrestir.

Öte yandan, özel anahtar yalnızca sizin bildiğiniz ve parola korumalı olabileceğiniz anahtardır. Başkalarına bitcoin para biriminde para göndermenizi sağlayan anahtardır.

Bu nedenle, özel anahtarınızın son derece güvenli tutulması gerekir; çünkü özel anahtarınızı ele geçiren herkes hesabınızdan bitcoin çekebilir.

Bitcoins’i Korumak İçin Kullanılacak Cüzdan Türleri

Artık sahip olabileceğiniz farklı işlem türlerini bildiğinize göre, işlem modelinize en uygun cüzdan türünü seçmek kolaylaşacaktır. Kullanılabilecek farklı cüzdan türleri:

  • Mobil cüzdanlar
  • Çevrimiçi cüzdanlar
  • Donanım cüzdanları
  • Kağıt cüzdanlar

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin mobil cüzdan uygulamalarından oluşur. Bu uygulamalar Android’inizde ve iOS cihazlarınızda mevcut olacaktır.

Bu tür cüzdanlar düşük değerli birçok işlem yaparsanız çok etkilidir. Yani, düşük miktarda işlem yapma sıklığınız var. Bu bağlamda düşük bir tutarın, nakit olarak taşımak istediğiniz para miktarı olduğu varsayılır.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Çevrimiçi cüzdanlar, herhangi bir cihazda işlem yapmanızı sağlayanlardır. Elinizde dijital bir cihaz bulunduğunuz sürece, istediğiniz zaman istediğiniz yere erişilebilir. İhtiyacınız olan tek şey kullanıcı adınız ve şifrenizdir ve çevrimiçi cüzdanınıza herhangi bir cihazdan kolayca erişebilirsiniz.

Cüzdanın açıkta olduğu göz önüne alındığında, cüzdanın, hayati bilgilerin çalınabileceği hacklere ve diğer siber casusluklara karşı savunmasız olduğunu söylemeye gerek yok.

Bu nedenle, çevrimiçi cüzdanlar, düşük frekanslı ve düşük miktarda işlem yapanlar için daha uygundur. Bu, bitcoinlerinizi kaybetseniz bile kaybın önemli olmayacağını garanti eder.

Bununla birlikte, cüzdanınızın çalınmasını önleyen tek şey olduğu için güçlü bir parola kullanmanız önerilir.

Donanım Cüzdan

Donanım cüzdanları muhtemelen en güvenli olanıdır. Genellikle yüksek frekans ve yüksek miktarlı işlemler içindir. Adından da anlaşılacağı gibi donanım cüzdanı, anahtarınızı bir yonga üzerinde depolayan ve bilgisayara bağlanan bir USB gibidir. Yapacağınız tüm fonksiyonları başka bir cüzdanla gerçekleştirebilirsiniz.

En yaygın Ledger Nano serisi olan çeşitli donanım cüzdan markaları vardır. Bitcoinlerinizi güvenli bir yerde rahatça saklamanızı sağlayan, kullanımı kolay bir cihazdır.

Donanım cüzdanı parola korumalıdır ve bu nedenle, çalınması durumunda ilave bir güvenlik katmanı ekler. Ayrıca, cüzdanın çevrimiçi olmadığı göz önüne alındığında, bilgisayar korsanlarından ve herhangi bir siber hırsızlığa karşı güvenlidir.

Donanım cüzdanınızı yapılandırırken, bir güvenlik ifadesi girmenizi isteyecektir. İfadenin bir kopyasını yanınızda bulundurmanız önerilir. Bu, cihaz kaybolursa bitcoin’lerinizi kurtarmanızı sağlar.

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdanlar, özel ve açık anahtarlarınızı bir kağıda QR kodu olarak saklayan cüzdanlardır. Kağıt cüzdanları bitaddress.org adresinden üretebilir ve şifre özel anahtarınızı korur. Yapmanız gereken tek şey web sitesine giriş yapmak ve farenizi rastgele sürüklemek. Bunun nedeni, web sitesinin bu hareketleri ortak ve özel anahtarlarınızı oluşturmak için kullanmasıdır. Daha sonra, yalnızca bir adres veya daha fazlası için bir kağıt cüzdan isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. İşlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanana kadar cüzdanınızı yazdırabilir ve güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

Bununla birlikte, kağıt cüzdanların, cüzdanın özel anahtarının çalınmasının veya zarar görmesinin birçok yolu olduğu için ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Temel olarak, kağıt cüzdanınızı oluştururken, çevrimdışı yapmanız veya daha önce hiç internete bağlı olmayan bir bilgisayarı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu, hiç kimsenin ne yaptığınızı izlememesini sağlar ve böylece anahtarınızı korur.

Hakkında Editor Amca

Bunlara göz atın!

Kar ve Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Ticareti

Bitcoin ticareti, profesyoneller veya yeni başlayanlar için son derece karlı olabilir. Pazar yeni, arbitraj ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir