Anasayfa / Bitcoin / Bitcoin’in Ethereum’a Göre Avantajları

Bitcoin’in Ethereum’a Göre Avantajları

Bitcoin, 2009 yılının başlarında piyasaya sürüldü. Kuruluşundan bu yana, bu platform Kripto devriminin tartışılmaz lideri olarak hüküm sürüyor. Bitcoin işlem kapasitesine yaklaşıyor ancak halen en çok kullanılan şifreleme şifresi. Bitcoin’in en büyük rakibi, 2015 yılının ortalarından itibaren piyasaya sürülen Ethereum’dur.

Bitcoin, dijital para birimlerinin eşler arası işlemleri için merkezi olmayan bir mekanizma sağlar. Buna karşılık Ethereum, blok zinciri platformunda çalışan birçok merkeziyetçi uygulama sunmaya başladı. Ancak, Bitcoin, Ethereum için zorlu bir rekabet sağlayarak, sistemine ek katmanlar ekledi.

Örneğin, Bitcoin, Ethereum’a biraz benzeyen akıllı bir sözleşme sistemi olan Rootstock.io’yu ekledi. Akıllı sözleşmenin işlevselliği, Ethereum’un sunduğu özelliklere ek güvenlik özellikleriyle benzer. Bunların dışında, Bitcoin’in daha önce piyasaya sürülmesi, aşağıda açıklandığı gibi, bu platforma daha birçok fayda sağlar:

Kripto’nun Daha İyi İşlevselliği

Bitcoin, kullanıcılarına dijital altın olarak uzmanlaşabilecek bir dijital para birimi sistemi sunmak amacıyla başladı. Yaratılışının amacı, siyasi müdahale ve sınırsız enflasyondan bağımsız, güvenilir bir parasal sistem sağlamaktı. Ancak, Ethereum farklı bir amaç ile başladı. Amacı bir dünya bilgisayarı olarak hizmet edebilecek bir platform olarak gelişmektir. Blockchain bağımlı bir programlama dili kullanılarak, Ethereum platformuna birçok ademi merkeziyetçi uygulama eklenir. Bunlar arasında DApp’ler, akıllı sözleşmeler ve DAO bulunmaktadır.

Bununla birlikte, eklenen uygulamalardan ayrı olarak, Ethereum’un şifreleme para birimi, Ether ikinci sırada kalır. Daha önce piyasaya sürülmesi nedeniyle, bitcoin daha sadık bir müşteri kitlesine ve Ethereum’a göre daha fazla güvene sahiptir. Bu aynı zamanda her ikisinin de pazar payını yansıtıyor.

Programlama Dilinin Daha Az Riski

Bitcoin işlem verileri, varlıkların mülkiyetini devretme mekanizmalarının yanı sıra röle işlemiyle ilgili talimatları da içerir. Örneğin, platformdaki yeni bir değişiklik, gönderilen paraların özel bir süre boyunca kilitlenmesini sağlar. Bu talimatlar, işlemsel işlemle kasıtlı olarak sınırlandırılan Bitcoin Betik Dili olarak bilinir.

Ethereum geliştiricileri bu talimatları JavaScript gibi tam teşekküllü bir programlama dilinde genişletti. Sonuçta ortaya çıkan özellik Turing-complete olarak bilinir. Ancak, programlama diline bu ekleme rakiplere daha büyük bir saldırı yüzeyi sunar. Sonuç, Ethereum’un Bitcoin platformuna kıyasla daha düşük bir değer deposundan muzdarip olmasıdır.

Platform İçin Daha Fazla Destekleyici Kullanıcı

Bitcoin kullanıcılarının ekonomik ve politik olarak bilinçli oldukları bilinmektedir. Motivasyonları esas olarak büyük devletlerdeki ve merkez bankalarındaki güvensizliklerinden kaynaklanan ideolojiktir. Aksine, Ethereum kullanıcıları daha az ideolojik motivasyon gösterir. Ethereum’a olan çekiciliği, yenilikçi finansal uygulamalarından ve teknolojinin iş olanaklarından kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, ilk şifreleme para birimi olarak, Bitcoin’in kullanıcı tabanı, Ethereum’unkinden daha geniştir. Ve Metcalfe’nin yasasının açıkladığı gibi, ağın değeri ile platform kullanıcıları arasında doğrudan bir orantı vardır. Bu nedenle, daha fazla kullanıcı platformun değerini artırır. Bu, geniş kullanıcı tabanı sayesinde Bitcoin’in ağının çok daha yüksek bir değere sahip olduğunu gösteriyor.

Hakkında Editor Amca

Bunlara göz atın!

Kar ve Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Ticareti

Bitcoin ticareti, profesyoneller veya yeni başlayanlar için son derece karlı olabilir. Pazar yeni, arbitraj ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir