Web Analytics
Anasayfa / Bitcoin / Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin bir para birimi olarak tamamen yasaldır, ancak uygulamanın ve madenciliğin durumu her ülkede yasal olarak farklı kabul edilir. Bitcoin yasal mı? Örneğin, mevcut bilgi durumuna göre, bitcoin para birimi dünyadaki herhangi bir mahkeme için yasadışıdır, ancak Arjantin ve Rusya gibi bazı yargı bölgeleri, tüm yabancı para birimlerini yasaklar veya kısıtlar vardır. Tayland gibi diğer ülkelerde, Bitcoin borsaları dahil olmak üzere belirli şirketlerin lisanslarının alınması için sınırlamalar vardır.

Bitcoin Yasal Mı? – Bireysel Eyaletlerde Bitcoin’in Yasal Durumu

Bitcoin’in yasal statüsü ülkelere göre değişmektedir ve genellikle belirsizdir. Devletlerin çoğu şifreli para birimini yasadışı olarak kullanmayı düşünmüyor. İstisnalar:

Bangladeş

Ekvador

Bolivya

Kırgızistan

Bazı ülkeler açıkça bitcoin kullanımına ve ticaretine izin vermiştir. Farklı devlet kurumları ve mahkemeler bitcoin’leri farklı şekilde sınıflandırmaktadır. İlgili düzenlemeler daha sonra diğer şifreleme para birimleri için de geçerlidir. Bununla birlikte, bunlar o kadar genç ki, çeşitli ülkelerin düzenleyicileri şu anda bireyler ve şirketler için kuralları oluşturmak için adımlar atmak zorunda.

Yeni teknolojinin düzenlenmiş, resmi finansal sisteme entegre edilmesi gerekecek ve Japonya, 2017 yılının Nisan ayında bitcoinlerin resmi bir ödeme aracı haline geldiği bu yönde cesur bir adım attı. ABD Hazine Bakanlığı’nın bir alt bölümü olan ABD Finansal Hizmetler Uygulama Ağı (FinCEN), sanal para birimlerini kullanarak belirli faaliyetleri nitelemek için bağlayıcı olmayan kurallar yayınladı. Bununla birlikte, böyle bir yaklaşım aynı zamanda Bitcoin’in temel olarak yasal olduğu anlamına gelir.

Bitcoin Yasal Mı? – Bitcoins Yasa Dışı Faaliyetler İçin Kullanılabilir Mi?

Bu soru, kullanıcıları ve kripto para birimini madencileri tahrik ediyor, çünkü son yıllarda suçluların devlet kontrolü dışında olduğu için sanal para kullanmaktan hoşlandıkları yönünde birçok rapor var. Ancak bitcoinler temel olarak paradır ve herhangi bir para her zaman yasadışı amaçlarla kullanılabilir ve kullanılmıştır. Geleneksel para birimlerinde, nakit suç faaliyetlerini finanse etmek ve gizlemek için genellikle nakit kullanılır. Miktarı ve hatta dolaşımdaki tüm geleneksel para arzı, dolaşımdaki Bitcoin miktarını aşıyor.

Dolayısıyla, suçlu davranmak istiyorsanız, mutlaka bitcoinlere ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, yenilikçi Bitcoin teknolojisi, maddi suçların korunmasına yardımcı olabilir, çünkü sanal paralar sahteciliğe karşı dayanıklıdır. Geleneksel para birimlerinin bankada savaştığı sahte para sorunu yoktur. Güvenli para kesinlikle çeşitli mali suça karşı daha iyi koruma sağlar.

Ayrıca, kullanıcıların ödeme işlemlerinde tam kontrolü faydalıdır, kredi kartı sahtekarlığı gibi işlemler düşünülemez. Bitcoin işlemleri tersine çevrilemediğinden geri ödeme sahtekarlığı mümkün değildir. Ayrıca, Bitcoin’ler kayıp ve hırsızlığa karşı mükemmeldir. Şifreleme, yedekleme ve çoklu imza gibi mekanizmalarla servis yapın.

Bitcoin Gelecekte Yasal Kalacak Mı?

Bu çok muhtemel. Gelecekte geçerli olacak olan bitcoinler değilse, o zaman farklı bir şifreleme para birimi. Güvenli sanal ödeme işlemlerini mümkün kılan Blockchain teknolojisi geri döndürülemez. Ancak, yetkilileri de dahil olmak üzere, dünyanın henüz alışmamış olduğu çok genç bir teknolojidir.

Bitcoinlere sarılmış suçluluk suçu, birçok insanın (vergi makamlarında bile) bu tekniği gerçekten anlamadığı gerçeğiyle de ilgiliydi. Suçlular kripto-parayı kullanırsa, cezalandırmak için güçlü bir cazibeye yol açar. Ancak bu bir hatadır, çünkü – yukarıya bakın – cezai amaçlar için, geleneksel nakit kullanabileceği kadar iyi olabilir.

Ancak, bu düzenlemelerin yakında tüm devletlerin makamları tarafından oluşturulmalıdır. Bu, bitcoinlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının önünü açar ve gerekçeleri hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırır. Bu kurallar daha sonra Japonya’nın gösterdiği gibi diğer para birimleri için olanlara benzeyecektir. Örneğin, Bitcoins ile suç faaliyetlerinin finansmanı konusunda herhangi bir cezai soruşturma önlenemez. İşlemler sözde isimsiz olmakla birlikte, aynı zamanda şeffaftır, bu nedenle paranın izini takip etmek muhtemelen nakit paradan daha kolaydır. Bütün bunlar, muhtemelen bitcoinlerin kalıcı yasallığı konusunda endişelenmemize gerek olmayacağı anlamına geliyor.

Hakkında Editor Amca

Bunlara göz atın!

Kripto Para İçin 10 Faydalı Satın Alma İpuçları

İnternet, dijital para birimlerinizi takas etmek için bitcoin takas ipuçları, püf noktaları ve kurallarla doludur, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir