Web Analytics
Anasayfa / Genel / 3D Secure Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?
3D Secure Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?
3D Secure Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

3D Secure Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün yeni bir kredi kartı dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşıyoruz. 3D Secure sistemi artık tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için iş başında. Sürekli yenilenen bir teknolojiyle geliştirilen bu koruma yöntemi son derece etkili oluyor.

3D Secure sistemi, son yıllarda artık kontrolden çıkma noktasına sanal hırsızlık olaylarından ötürü geliştirilmiştir. Bu sayede bire bir alışverişte olduğu gibi internet ortamlarında yapacağınız harcamalara da PIN kodu işlemi görecek şekilde tasarlanmaktadır. Güvenli sanal alışveriş çatısı altında VISA ve MasterCard iş birliğiyle geliştirilmiştir.

3D Secure Sistemi Nedir?

3D Secure sistemi kullanılma amacı olarak, sanal ortam üzerinden yapmakta olduğunuz alışverişlerin güvenli bir şekilde sonlanmasını sağlamak adına tasarlanmıştır. Teknoloji ilerledikçe çağımıza hırsızlar dahil herkes ayak uydurmak zorunda kalıyor. Geliştirilmek istenilen tüm alanlar öncelikle güvenlik aşamasında test edilmektedir.

3D Secure Güvenli Alışveriş
3D Secure Güvenli Alışveriş

Bankalar ve diğer finans kuruluşları, kart şifresi çalınmaları, kart kopyalanması gibi durumlara karşılık olarak her zaman bir güvenlik önlemi alınmasını sağlamıştır. Ancak bahsi geçen tüm detaylar internet sahasında pek işe yaramıyor. Sürekli olarak ödeme sistemlerine sızmaya çalışıyor ve maalesef bazı durumların önüne geçilemiyordu.

Sanal kart hırsızlığını engellemek için yapılması gerekenlerin başında 3D Secure sistemi gelmektedir. İlk günden bu yana milyonlarca kullanıcıya ulaşması alanında ne kadar etkili olduğunu kanıtlayacaktır. Devamlı olarak bu tarzda bir koruma yöntemi geliştirilmeye çalışılmaktaydı, sonunda başarıldı. Bu sayede artık tüm harcamalarınızı daha rahat yapabilir ve çevrenize tavsiye edebilirsiniz.

3D Secure Nasıl Çalışır? Nerelerde Kullanılır?

3D Secure sistemi çalışma prensibi olarak, anlık şifreleme olayı gerçekleştirir. Yani tüm kart bilgileriniz başka birinin elinde olsa da işlemlerin onaylanması için size ait bir cep telefonuna mesaj gelecektir. Mesajda yazan şifreyi ekrana girmediğiniz sürece, kartınız üzerinden hiçbir işlem yapılamayacaktır. Böylelikle kendi adınıza yapacağınız tüm ödemeler dahil şifreli olarak ilerleyecektir.

Bütün ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra tekrar ana sayfaya dönersiniz. Bu esnada çalışmakta olan platform size anında fatura bilgileri ve gerekli olan tüm detayları beraberinde sunmuş olacaktır.

3D Secure sisteminin avantajları bakımında dikkat edilirse, sadece kart sahibine göre hareket sağlamasıdır. Başka bir kişinin talep edilen şifreyi girmeden, işlem yapamaması aynı zamanda hemen kart sahibinin durumdan haberdar olmasını sağlamaktadır. Kart bilgilerinizin koruna bilmesi hayati önem taşımaktadır. Artık sadece bankanız ve siz dışında hiçbir harcamanız kimseye görünmeden gerçekleşecektir. Kullanım alanları her geçen gün biraz daha genişletilmektedir. Milyonlarca kullanıcı tam not vererek, ne kadar doğru bir karar aldıklarını tasdiklemiş oldular. Kullanışlı ve sadece şifreleme sistemi oluşu, kullanımı ve kayıt olunması için çok basit seçeneklerle gerçekleşiyor.

3D Secure Sistemi Firma Sahiplerine Nasıl Katkı Sağlamaktadır?

3D Secure sisteminin firmalara katkısı göründüğünden çok daha fazla etkili olmaktadır. Öncelikle bir anda dağıltılması gereken mallar için uzun yola göndereceğiniz elemanlarınıza artık gönül rahatlığıyla şirket hesap kartını verebilirsiniz. Her yapılan harcama anında mesaj olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer taraftan sunulmakta olan hız ve teknoloji asla akıllarda soru işareti bırakmayacaktır.

Müşterilerin yaptıkları harcamalarda bu alanda hemen fark edilir. Yapılan harcamaların kart sahibi tarafından yapıldığı ve herhangi bir sorun çıkamayacağı garantisi alınmış olunur. Şifreli bir ilerleme söz konusu olacağı için, karşı taraf kart ve telefon bilgilerini başka birine verse de hak talebinde bulunamayacaktır. Bu nedenle alınan tüm ödemeler hatasız ve beklentisiz hemen hesabınıza geçecektir. VISA ve MasterCard’ın ortaklığıyla geliştirilmiş olan bu sistem, hem firma sahipleri hem de kullanıcılar arasında benimsenmeyi başardı. 3D Secure sistemi son yılların en çok tercih edilen güvenlik sistemlerinin başında gelmektedir.

Hakkında 8in

Bunlara göz atın!

2019 Yılı Kripto Para Beklentileri

Kripto Para Piyasaları 2019’da Kendini Nasıl Yeniler?

Kripto para piyasaları, son yılların en aksiliklerle dolu günlerini yaşıyor, yeni yıl tüm coinler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir